Karaburun, Cumhuriyet Coşkusuna Hazır

Karaburun, Cumhuriyetin Kuruluşunun 100. Yılında anlamlı ve coşkulu etkinliklere ev sahipliği yapacak. Yarımada’da ‘bir çift mavi göz’ün rengin derinliğini ve direncini en iyi şekilde temsil eden güzel merkezlerden Karaburun, üç güne yayılan programla; park açılışından çocukların bayram gösterisine, zeybek oyunundan fener alaylı yürüyüşlere, film gösterimlerinden konserlere 29 Ekim’in adına yakışan etkinliklerle Türkiye Cumhuriyeti’nin doğum gününü kutlayacak.

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, kurtuluş mücadelesiyle dünyaya umut olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yaşına özel kutlamalara, Yarımada farkıyla tanıklık etmek isteyen tüm yurttaşları Mordoğan ve Karaburun’daki etkinliklere davet etti.

Karaburun’da Cumhuriyet coşkusu, birbirinden anlamlı etkinliklerle üç gün boyunca sürecek programlarla bir başka güzellikte yaşanacak. 28 Ekim Cumartesi saat 12.30’da Karaburun’da, öğrencilerin de katılımıyla, Halk Eğitim Merkezi kavşağından şehir merkezine dek sürecek Cumhuriyet Yürüyüşü ardından, 13.00’de Karaburun Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulacak, saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı okunacak. 13.45’te Karaburun Belediyesi’nin Hükümet Konağı’nın altında kalan eğimli atıl alanda ilçeye kazandırdığı Karaburun Adalet Parkı’nın açılış töreni var.

ADALET PARKI, CUMHURİYETİMİZE 100.YAŞ GÜNÜ ARMAĞANI

Özel tasarım heykeli, manzara seyir noktaları, kameriyeleri ve peyzajıyla özel bir mesire alanı öngörüsüyle planlanan Karaburun Adalet Parkı, Cumhuriyet’in 100.yılında iz bırakan bir armağan olarak, kentin yeni çekim merkezlerinden biri haline gelecek. Aynı gün 15.00’de Mordoğan Meydan’daki Atatürk Anıtı’na ilçe protokolü tarafından çelenk sunulacak. 15.15’te Mordoğan merkezde Belediye Çocuk Konukevi çocuklarının ‘Cumhuriyet Bayramı Gösterisi’ ve 15.30’da Karaburun Belediyesi Gençlik Merkezi bünyesindeki çocuk ve gençlerin katılımıyla eğlenceli etkinlikler yapılacak ve ikramlarda bulunulacak. Çocuk Oyun Alanı etkinliklerinin saat 19.00’daki adresiyse, Karaburun Gençlik Eğitim ve Kültür Merkezi. Karaburun Cumhuriyet Meydanı’nda da Saat 20.00’de “Kurtuluş” filmi gösterilecek.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Doğum Günü 29 Ekim’de ise, Kaymakam Eyüp Kaykaç’ın beraberinde Cumhuriyet Savcısı, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan ile birlikte makamında tebrikleri kabulüyle gün başlayacak. Bu programı, Saat 10.30’da Karaburun Cumhuriyet Meydanı’nda saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Bayrak töreni takip edecek. Meydandaki konuşmaları takiben, şiir, oratoryo ve halk oyunları gösterileri renkli anlara sahne olacak. Voleybol, Masa Tenisi, Şiir ve Kompozisyon Yarışması’nda kazanan öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve 100.Yıl Hatıra Gazetesi’nin dağıtımı gerçekleşecek. Saat 12.00’de Karaburun merkezde ve saat 17:00’de Mordoğan merkezde tavuk-pilav ikramlarının dağıtımı yapılacak; Karaburun’da 12.30’da Resmi Araç Korteji bando eşliğinde ilçede kısa bir tur atacak. 17.45’te ise Mordoğan’da Fener Alayı ve Resmi Araç Korteji Değirmen Burnu’nda başlayıp Atatürk Anıtı’nda sona erecek.

YÜZ KARABURUNLU’DAN ZEYBEK GECENİN FİNALİ, DEVRİM SEYREK

Karaburun’daki akşam programlarında ilk önce Fener Alayı Yürüyüşü yapılacak. Halk Eğitim Merkezi kavşağından başlayacak yürüyüşün bitiş noktası Karaburun merkez olacak. Büyük bir ciddiyetle, Usta Eğitmen Kürşat Hacan yönlendirmesinde üst üste provalarla halk oyunları gösterisine hazırlanan 100 Karaburunlunun Zeybek Gösterisi ise saat 20.30’da… Karaburun Halk Eğitim Merkezi Ney ve Bendir Konseri de 20.40’da başlayacak. Saatler 21.00’i gösterdiğinde, O Ses Türkiye Programı’ndaki samimiyeti ve performansıyla hafızalara kazınan Sanatçı Devrim Seyrek sahne alacak. Usta ses Devrim Seyrek, birbirinden güzel şarkı ve türküleri, Cumhuriyet aşığı Karaburunlular için seslendirecek.

“İYİ Kİ DOĞDUN VE YAŞASIN TÜRKİYE CUMHURİYETİ”

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Atatürk ve mücadele arkadaşlarının asla vazgeçmeyen kararlı mücadelelerine saygı duruşu niteliğindeki Karaburun’daki 100.yıl Cumhuriyet Bayramı etkinliklerine tüm yurttaşları davet etti. Başkan Erdoğan, şunları söyledi: “Ezilen, sömürülen uluslara umut ve model olan bir Kurtuluş Savaşı ardından; Türkiye Cumhuriyeti ile kulluktan yurttaşlığa geçişimizin adımıydı Cumhuriyet… Devrimlerin, üretim ve sanayi toplumuna geçişin, demokrasi ve eşitliğin, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma hedefine odaklanmanın ilk adımı, anahtarıydı. 100 yıl içinde, zaman zaman en zor dönemlerimizde bile bizi bir arada tutan sihirli yurttaşlık bağının da kaynağı oldu. Direncin, inanmanın, umudun ve asla boyun eğmemenin 100 Yıllık markası olmayı başarmıştır Türkiye Cumhuriyeti… Yurtsever herkes, bu bağı ve anahtarı yarınlara taşımak için emek veriyor. Bize de Nutuk’taki, Gençliğe Hitabe’deki deneyim ve söylevler üzerinden Atatürk Devrimleri’ne daha sıkı sarılarak, bilimin ışığında ve çağdaş dünyanın onurlu bir üyesi vasfımızla; daha nice yüz yıllar Cumhuriyeti yaşatmak ve yarınlara taşımak görevi düşüyor. Bu görevi herkese hatırlatmak ve Cumhuriyet’e olan sorumluluklarımızı unutturmamak için, ulusal bayram kutlamalarımızı, yerel yönetimler ve özel ya da kamu kuruluşları ayırt etmeksizin daha da görkemli programlarla sürdüreceğiz. Yüzüncü yaşında, iyi ki doğdun ve yaşasın Türkiye Cumhuriyeti!”

PAZARTESİ İKİ STADYUMDA DA KIRAN KIRANA YARIŞ GÜNÜ!

Öte yandan Karaburun İlçe Gençlik Spor Müdürlüğü tarafından 30 Ekim Pazartesi 10.30’da Karaburun Stadyumu’nda ve 11:30’da ise Mordoğan Stadyumu’nda tüm öğrencilerin katılacağı uçurtma, müzik, dart, bocce, penaltı yarışması, bilek güreşi, halat çekme, çuval yarışı, survivor parkuru, atletizm yarışları nefes kesecek. İkramlarda bulunulacak ve yarışmalarda kazananlar da ödüllendirilecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x