Milliyet: Türkiye, İsrail’le yürüttüğü doğalgaz projesini iptal etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü “İsrail’e gitme projemiz vardı, iptal” çıkışının ardından, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın önümüzdeki ay İsrail’e yapacağı ziyaretin iptal olduğu ve iki ülke arasında doğalgaz ihracatı konusunda yürütülen projenin de durdurulduğu ileri sürüldü.

Erdoğan dünkü grup toplantısı konuşmasında, “İsrail çocukları öldürüyor. Bu çocukların öldürülmesine asla müsaade edemeyiz çünkü biz insanlıktan nasibimizi aldık. Ben bu Netanyahu’nun bir kere elini sıktım, tabii iyi niyetimiz vardı, suistimal etti. İsrail’e gitme planımız vardı gitmeyeceğiz iptal. Ama şimdi maalesef o da olmayacak. Çocuklara kıymayın efendiler diyoruz. Anne babaların çocuklarının naaşına sarıldığı bir dünyada bir de o naaşlara isim yazıyorlar çocukları bulabileyim diye. Ey İsrail yanına ister Amerika’yı al ister Batı’yı. Amerika dünyada adaletle hükmedilmesini sağlamadığı, istemediği için o da kaybedecek” ifadelerini kullanmıştı.

Milliyet’ten Mithat Yurdakul imzalı habere göre, Erdoğan’ın İsrail’in Gazze’ye saldırısının ardından yaptığı “İsrail’e gitme projemiz vardı, iptal; gitmeyeceğiz. Eğer iyi niyetle devam etmiş olsaydı münasebetlerimiz farklı olabilirdi ama şimdi maalesef o da olmayacak” açıklamasının ardından, Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar’ın, iki ülke arasındaki enerji işbirliğini görüşmek için önümüzdeki ay İsrail’e yapacağı ziyaret iptal olurken, iki ülke arasında doğal gaz ihracatı konusunda yürütülen proje de durduruldu.

İsrail ile Türkiye arasında bir süredir yapılan temaslar kapsamında, İsrail gazının Türkiye’ye gelmesi, bir kısmının da Türkiye üzerinden Avrupa’ya iletilmesi gündemdeydi. Bakan Bayraktar, bu kapsamda İsrailli mevkidaşıyla telefonda görüşürken, Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantıları için New York’ta bulunan Erdoğan’ın İsrail Başbakanı Netanyahu’yla görmesinde de iki ülke arasındaki gaz işbirliği projesi gündeme gelmiş, Türkiye ve İsrail enerji bakanlarının kasım ayında İsrail’de bir araya gelmesi ve işbirliğini müzakere etmesi niyeti ortaya konmuştu. İsrail ziyaretinde enerji bakanlarınının görüşmesinin yanı sıra, doğal gaz konusunda faaliyet yürüten enerji şirketleriyle de temas gündemdeydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x