Tarihi Ambarlı Köyiçi Meydanı Aslına Uygun Düzenlendi

Avcılar’da Ambarlı Mübadele Anı Evi ile bütünleşik olarak hayata geçirilen  Ambarlı Köyiçi Meydanı’nın açılış töreni gerçekleştirdi.

Ambarlı Köyiçi Meydanı

Avcılar Belediyesi, en eski yerleşim yerlerinden biri olan Ambarlı Mahallesi’nin tarihi dokusunu korumak için başlattığı proje kapsamında Ambarlı Köyiçi Meydanı’nın açılışını gerçekleştirdi.

Tarihi dokuyu korumak amacıyla 1600 m² alanda hayata geçirilen Ambarlı Köyiçi Meydanı trafiğe kapatılarak; oturma alanları, gölgelikler ve çocuk oyun alanları eklendi.

Ambarlı Mübadele Anı Evi

Avcılar’ın tarihi mirasını Ambarlı Mübadele Anı Evi’nde müzeleştiren Avcılar Belediyesi, 1922- 29 yılları arasında Yunanistan’la Türkiye arasında gerçekleştirilen nüfus değişimi (mübadele) ve bu değişim esnasında yaşananları anı evinde canlandırıyor. Ambarlı Köyiçi Meydanı ile bütünleşik olarak hayata geçirilen  Ambarlı Mübadele Anı Evi’nde, mübadele yıllarına ait eşyalar, fotoğraflar ve anılar sergileniyor.

Avcılar Ambarlı Meydan’ında yapılan açılış törenine CHP PM Üyeleri Berker Eser ve Koza Yardımcı, CHP Avcılar Belediye Başkan Adayı Utku Caner Çaykara, Ambarlı Mahalle Muhtarı Hilal Çakar, Sivil Toplum Kuruluşları yöneticileri ve birçok Avcılarlı vatandaş katıldı.

“Ambarlı Köyiçi Meydanı çok güzel oldu”

Törende açılış konuşmasını yapan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli; “İstanbul’un ve özellikle Avcılarımızın en eski yerleşim alanlarından biri olan Ambarlı yerleşim alanı 1923’te Mübadele ile Selanik’ten gelenlerin yerleştiği bir köy ve tabii ki buradan da mübadil olarak yine Selanik’e gidenler var. Osmanlı – Rus Savaşı sıralarında çekilmiş fotoğraflarda Balıkçı Köyü’nün evlerini ve dumanı tüten bacalarını görürüz. Cumhuriyetimizin ilk kuruluş yıllarında da hatta kuruluşu ile birlikte soydaşlarımız Misak-ı Milli sınırları dışında kalan yurttaşlarımızın yerleştiği Ambarlı Köyümüzün Köyiçi Meydanı‘nın trafiğe kapattık. Ambarlı Köyiçi düzenlenmesini yaptık, tamamladık. Bugün aynı zamanda Ambarlı Mübadele Evi’nin açılışını yapacağız. Hayırlı uğurlu olsun. Ambarlı Köyiçi benim büyük heyecan ve mutluluk duyduğum işlerden biri. Burada emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”dedi.

Hançerli: Dönüşüm mahallesini çok yakında hizmete açıyoruz
5 yıl boyunca Avcılar’da yaptıkları yatırımlara da değinen Hançerli; “Yaptığımız yatırımların sadece birkaç tanesini açılışını yaptık. Örneğin Ispartakule‘de Tahtakale Mahallemizde bir fuar ve sergi alanı açtık. Dört katlı bir yapı her katına tırlar girebiliyor, hizmet veriyor açılışını yapmadık. Yaptığımız yatırımlar arasında özellikle Yeşilkent Mahallemizde Kapalı Pazar Alanı yaptık, hizmet veriyor açılışını yapmadık. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Birkaç çalışmamız var ki özellikle çok büyük heyecan duyduğum, inşaatı devam eden Cihangir Mahallesi Spor Kompleksimiz var. Diliyorum yakın bir zamanda temel atma törenini gerçekleştireceğiz. Yine Ambarlı mahallemizde çok güzel bir park yaptık; çocuklarımız, gençlerimiz ve tüm mahalle halkımız kullanabiliyor.

Avcılar kentsel dönüşüme öncü oldu. İstanbulumuza ,Türkiyemize öncü oldu ve 100 bin insanımızın güvenli yapılara taşınmasına vesile oldu. Kentsel dönüşüm süreci işledi 20.000’i aşkın bağımsız bölüm kentsel dönüşme girdi. Firuzköy mahallemizde dönüşüm mahallesi diye ifade ettiğimiz bir mahalle kurduk. Küçük, şirin bir mahalle adı Dönüşü Mahallesi. Kentsel dönüşüm sürecinde kiralık ev bulamayan, evden çıkıp ev bulamayan hemşehrilerimize geçici süreyle konaklayabileceği,yaşam sürebilecekleri bir mahalle inşa ettik. O mahallede yakın bir zamanda yaşam da başlayacak. Kentsel dönüşüm de ev bulamayan, ekonomik zorluk yaşayan komşularımız geçici olarak yaşayacak. Mahallemizin açılışını yakın bir süre içerisinde yapma arzusundayız. Şimdiden dönüşüm mahallemizin müjdesini veriyorum hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x