Somali Cumhurbaşkanı: Oğlum Türkiye’den kaçmadı, işi vardı

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, İstanbul’da ölümlü bir kazaya karışan oğlunun “Türkiye’den kaçmadığını” savunarak, oğluna Türkiye’ye geri dönüp mahkemeye teslim olmasını söylediğini belirtti. Cumhurbaşkanı Mahmud, “Hâlâ ülkeyle bağlantısı var ve geri dönüp mahkemeye teslim olması için kendisiyle konuşuyorum” dedi.

Haber ajansı AP’ye konuşan Somali Cumhurbaşkanı, doktor olan 40 yaşındaki oğlunun kazadan sonra birkaç gün İstanbul’da kaldığını belirterek “Tutuklama emri yoktu. Bu bir kazaydı. Kaçmadı ve zaten bu amaçla bir avukat tuttu. Bir işi vardı ve ülke dışına çıktı” diye konuştu.

Motosikletli kurye Yunus Emre Göçer, İstanbul’da Somali Cumhurbaşkanının oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud’un kullandığı aracın çarpmasından altı gün sonra, 6 Aralık’ta hastanede hayatını kaybetmişti.

GÖÇER’İN AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Göçer’in ölümü sonrası Mahmud hakkında yurt dışı yasağı çıkarıldı ancak Mahmud Türkiye’den ayrılmıştı.

Oğlunun yetişkin biri olduğunu söyleyen Somali lideri, “Karar ona ait ama ben bu tavsiyeyi veriyorum” ifadelerini kullandı. Göçer’in ailesine başsağlığı dileyen Somali Cumhurbaşkanı, AP’ye verdiği mülakatta, “Kayıplarının acısını onlarla paylaşıyoruz” diye konuştu.

Daha önce AP’ye konuşan Türkiye’deki bir Somalili diplomat, Cumhurbaşkanının oğlunun kullandığı aracın Somali Büyükelçiliği’ne ait olduğunu ve Cumhurbaşkanı’nın ailesinin diplomatik pasaportla seyahat ettiğini söylemişti.

ADALET BAKANINDAN AÇIKLAMA

Bu arada Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlununun karıştığı kazayla ilgili yei bir açıklama yaptı.

Bakan Tunç, “Sanığın Türkiye’ye gelmesi ve yargılanması söz konusu olacak. Biz hiçbir vatandaşımızın bir yabancı karşısında hak hukukunun ihlalini kabul etmeyiz” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*