DEM’te nefesler tutuldu… Gözler kulaklar bu toplantıda

Cezaevinde bulunan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) başkanlığı için adaylık denklemine girmesinin ardından DEM Parti’de değerlendirme süreci başladı. DEM Parti’nin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı bugün gerçekleşecek. Toplantıda İstanbul’da seçmen tabanı ile yapılan görüşmeler ve DEM Parti il örgütünün görüşleri değerlendirilecek. Kritik MYK toplantısı sonrasında hemen bir açıklama yapılmayıp, açıklamanın pazartesi gününe bırakılabileceği belirtiliyor.

Partinin önde gelen isimleri her geçen gün aday çıkarmaya bir adım daha yaklaşıldığına dikkat çekiyor. İstanbul için adı geçen önemli isimlerden birisi de Alevi kanaat önderlerinden Ali Kenanoğlu. Kenanoğlu da Alevi kesimin oylarını önemli ölçüde etkileyebilecek isimlerden. İki ismin “eş başkan” mı yoksa “başkan” olarak mı duyurulacağına dair de kararlar MYK’de yapılacak görüşmelerde belirlenecek. Kararın bugün verilmesi bekleniyor.

Odatv 1 Şubat’taki haberinde, DEM Parti içerisinde çeşitli kliklerin oluşmaya başladığını ve partinin yerel seçim stratejisinin netleşememesinde de klikler arası farklı görüşlerin etkili olduğuna dair görüşleri dile getirdi. Aday çıkarma konusunda sıcak bakmayanlar olduğu gibi, Demirtaş’ı aday göstermek isteyenler de bulunurken, “Biz ‘Demirtaş’ dayatmasını kabul etmeyelim ve istediğimiz adayı çıkaralım’ görüşünde olanlar da mevcut. Partide 3 farklı görüş varken, tartışmalara yol açan bir diğer konunun ise Başak Demirtaş’ın adaylığının arkasında Külliye’nin olabileceği şüphesine dair söylentiler… Son dönemde Selahattin Demirtaş’ın Kürt kimliği ve İslam’a dair yaptığı vurguları dile getiren bu görüşteki grubun, AKP’yle kurulacak olası bir yeni diyaloğun diğer tarafı olmak istediği de bilinenler arasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x