Zengin Oldular: Goldman Sachs’i Bırakıp Kendi Şirketini Kuran Aykırı İkili Kömür İhracatında Liderliği Kaptı!

Dünyanın ileri gelen ABD’li yatırım şirketi Goldman Sachs’ten ayrılarak kendi şirketlerini kuran bir ikili kömür ihracatı yaparak zengin oldu! Kömür devrinin son demlerini yaşadığını sanarken milyar dolarlar kazanan Javelin şirketi nasıl başarılı oldu? Gelin beraber bir göz atalım! 👇

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articl…

Dünya daha temiz ve yenilenebilir yakıtlar kullanmaya çalışırken Goldman Sachs’tan iki simsar, kömür ticaretine atılarak milyarlar kazanmaya başladı.

Yatırım bankacılığının önde isimlerinden olan Goldman Sachs’ı bırakarak kendi şirketlerini kuran Peter Bradley ve Spencer Sloan adlı iki emtia simsarı dünyaya inat kömür işine girmişti. Peki herkesin karbon salınımını azaltmaya çalıştığı bir ortamda nasıl başarılı oldular? Gelin detaylara bir bakalım! 👇

Bildiğiniz gibi şirketler ve hükümetler aktivistlerin, düzenleyicilerin ve yatırımcıların da baskısıyla artık daha temiz bir dünya için uğraşmakta.

Atılan adımların başında da kömür gibi kısıtlı olduğu kadar ciddi karbon salınımına sebep olan yakıtları geride bırakılması geliyor. Dünyanın ileri gelen yatırım bankalarından olan Goldman Sachs de bu furyaya katılıp yıllar önce son kömür varlıklarını satmıştı. Bu adımdan kısa süre önce ise şirketin en iyi iki emtia simsarı kendi şirketlerini kurmak için yola çıkmıştı bile. Hem de kömür ticareti yapmak için…

Yanlış bir karar gibi görünse de Bradley ve Sloan ikilisi için zamanlama mükemmeldi.

Şirketleri ‘Javelin Global Commodities’ sekiz yılda net varlığını tam 1 milyar dolara çıkartmıştı. Bunun yanında da Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük kömür ihracatçısı haline gelmişlerdi. Peki ‘kömür devri’ kapanmak üzereyken nasıl böyle bir başarı elde edildi?

Aslında şirket adeta kömür devrinin kapanmak yerine daha yeni olgunlaştığını kanıtlayan isimlerden biri oldu. Özellikle yakın zamanda çıkan enerji krizi bunu göstermişti.

Rusya ve Ukrayna arasında patlak veren savaştan sonra Avrupa doğalgaz kaynağını kaybedince Javelin şirketi çok iyi bir fırsat yakalamış oldu. Savaşla beraber şirket 2021 yılında elde ettiği 194 milyon dolarlık geliri, geçtiğimiz yıl neredeyse ikiye katlamıştı.

Yakın zamanda gerçekleşen bu faktörün yanı sıra Peter Bradley ve Spencer Sloan ikilisinin kariyer geçmişi de bu başarının arkasındaki sebeplerden biri.

Doğal enerji kaynakları ile bağlantılı piyasalarda görev yapmış olan ikili Goldman Sachs’te de kömür varlıkları üzerinde çalışıyorlardı. Yani piyasaya oldukça hakimlerdi. Şirket çalışanlarından edinilen bilgiye göre ikilinin Amerikan madencilerle de 20 yılı aşan iş ilişkileri bulunuyordu.

Kendilerinin nitelikli kariyerlerinin yanı sıra şirketi kurdukları ekip de onlar kadar kabiliyetliydi. Ayrıca ikilinin sektörün kodamanlarından olan Robert Murray ile ilişkileri de iyiydi.

Hatta Murray’nin kömür şirketi iflas noktasına geldiğinde, ki bu 2019 yılında gerçeklemişti, Bradley ve Sloan onun hisselerini 20 milyon dolara tekrar satın almıştı. Enerji krizinin tırmandığı 2022 yılında ise Javelin, nükleer elektrik üretiminde rol oynayan Uniper adlı şirketin yüzde 28’ine sahip olmuştu.

Javelin, 2022 yılında ABD limanlarından ihraç edilen kömürün neredeyse yüzde 20’sinden sorumlu isimdi.

Yılın sonuna kadar neredeyse 13 milyon ton metalurji ve termik kömürü Hollanda’dan Hindistan ve Çin’e kadar dünyanın her yerine ulaştırdı. Bugün kömür dışında da birçok emtianın ihracatını yapan şirket, gelecekte çok daha ‘yeşil’ bir kuruluş haline geleceklerinin altını çiziyor.

Şirket şimdilerde petrol, dökme mallar ve hatta adi metaller piyasalarında da yer edinmiş durumda.

Ayrıca kurucu ikilinin açıklamalarına paralel olarak kömürün de yakın zamanda değeri düşecek gibi görünmüyor. Hatta bu şartlar altında çok daha karlı bir hal alacağına inanılıyor. Dolayısıyla Javelin şirketi net varlığını arttırmaya devam ederken Peter Bradley ve Spencer Sloan’ın başarısı da aynen sürecek gibi görünüyor.

Peki bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım! 👇

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x