Yılmaz Tunç’tan Can Atalay açıklaması: Karara saygı duyacağız

(AYM), 25 Ekim’de Türkiye İşçi Partisi’nden Hatay milletvekili seçilen Can Atalay’ın ‘Seçilme hakkı’ ve ‘Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı’ yönlerinden hak ihlali olduğuna hükmetmişti.

AYM’nin 9 üyesinin ‘hak ihlali’ yönünde oy kullandığı, 5 üyenin ise ret oyu kullandığı kararının ardından, karar önceki hafta İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaşmıştı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dosyayı Yargıtay’a göndermesine ilişkin Adalet Bakanı Yılmaz Tunç açıklamalarda bulundu.

“Yargı bağımsızdır”

Adalet Bakanı’nın yorum yapmasının mümkün olmadığını dile getiren Tunç, yargının bağımsız olduğunun altını çizdi.

“Türkiye Cumhuriyeti devleti hukuk devletidir.” diyen Bakan Tunç, yorum farkıyla anayasanın bazı maddelerinin yok sayılması anayasaya aykırı olduğunu da sözlerine ekledi.

“Karara saygı duyacağız”

sürecini bekleyeceklerini dile getiren Bakan Tunç şunları kaydetti:

Mahkemenin Can Atalay kararını ile ilgili yargı sürecini bekleyeceğiz, karara saygı duyacağız. Mahkemeler arasında bir çatışmayı ortaya koymanın ben doğru olmadığı kanaatindeyim. Bu hukuk devletine zarar verir. Hukuk devletini korumak herkesin vazifesidir. Yasamanın da yargının da yürütmenin de vazifesidir. Dolayısıyla hukuk devletini zedeleyecek herhangi bir yorumdan anayasayı zedeleyecek herhangi bir yorumdan anayasanın maddelerini ilga edecek herhangi bir yorumdan kaçınmak gerekir. Bu anayasa, Anayasa Mahkemesi’ni de bağlar Yargıtay’ı da bağlar.

“Hep beraber hukuk devletini koruyalım”

“Hep beraber Yargıtay’ın vereceği karara bakacağız” diyen Tunç şöyle devam etti:

Yargının vereceği kararda bizim bir açıklama yapmamız mümkün değil. Şu anda görülen dava lehte aleyhte görüşler var. Bu anlamda hepimiz süreci izleyeceğiz. Hep beraber hukuk devletini koruyalım eğer bu anayasa yürürlükteyse anayasanın maddelerini o tarafa bu tarafa çekmeyelim. Bu anayasa yeni uygulanmıyor. 83. Madde yeni icat edilmedi. 1 fıkrayı okuyup diğer fıkraları yok saymak bir kere anayasa hukuku açısından uygun olmaz hep beraber süreci bekleyelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x