CHP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Efe Uyar: Hazine gelirlerinin büyük kısmı cezalardan oluşuyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Efe Uyar, “Bu yılın ilk 7 ayında hazine gelirlerinin 21 milyar 895 milyon 723 bin TL’lik kısmı vatandaşlara kesilen cezalardan oluştu. Bu oran, geçtiğimiz yılın ilk 7 ayına göre 3 milyar 289 milyon TL arttı. Sadece temmuz ayında vatandaşa kesilen toplam ceza miktarı geçen yılın aynı ayına göre üç kat artış gösterdi. Temmuz ayında rekor kırarak 7 milyar 147 milyon 244 bin TL’ye yükseldi” açıklamasını yaptı.

CHP İşçi Sendikaları, STK ve Meslek Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Efe Uyar, 2023 yılının ilk yedi ayına ait vatandaştan toplanan cezalarla ilgili bir çalışma yaptı. Uyar’ın çalışmasında şu ifadelere yer verildi:

“İKTİDARIN VATANDAŞA KESTİĞİ CEZA TEMMUZ AYINDA REKOR KIRARAK 7 MİLYAR 147 MİLYON 244 BİN TL’YE YÜKSELDİ”

“Rapor, dolaylı vergilere rekor zam yaparak gelir elde eden iktidarın, ekonomik krizin yükünü vatandaşa yüklemek adına bir başka yönteme başvurduğunu ortaya koydu. Rakamlar, iktidarın hem vergilerle hem de cezalarla vatandaşı iki yandan da kıskaca aldığını gözler önüne serdi. Verilere göre, bu yılın ilk 7 ayında hazine gelirlerinin 21 milyar 895 milyon 723 bin TL’lik kısmı vatandaşlara kesilen cezalardan oluştu. Bu oran, geçtiğimiz yılın ilk 7 ayına göre 3 milyar 289 milyon TL arttı. Sadece Temmuz ayında vatandaşa kesilen toplam ceza miktarı geçen yılın aynı ayına göre üç kat artış gösterdi. Seçimin yapıldığı mayıs ayında vatandaşlara kesilen cezaların toplamı 2 milyar 785 milyon 827 bin TL iken, bu oran seçimden hemen sonra haziran ayında 2 milyar 99 milyon 835 bin TL oldu. Temmuz ayında rekor kırarak 7 milyar 147 milyon 244 bin TL’ye yükseldi.

“BİR YIL ÖNCESİNİN AYNI AYINA GÖRE CEZALARDA YAKLAŞIK ÜÇ KAT ARTIŞ OLDU”

Mayıs ayında yapılan seçimlerin ardından geçen iki aylık süreçteki vatandaşa kesilen cezaların toplam miktarı ise 9 milyar 247 milyon TL’yi buldu. Geçtiğimiz yılın temmuz ayındaki bütçe verilerine göre; vergi, idari, yarı ve diğer ceza kalemlerinden toplam kesilen ceza tutarı 2 milyar 314 milyon 731 bin TL ‘idi. Bu yıl ise aynı kalemlerde kesilen toplam ceza ise 7 milyar 147 milyon 244 bin TL oldu. Rakamlara göre bir yıl öncesinin aynı ayına göre cezalarda yaklaşık üç kat artış oldu. Yine bütçe verilere göre, bu yılın haziran ayında devletin topladığı vergi cezası 1 milyar 91 milyon TL iken, temmuz ayında bu rakam tam dört kat artarak, 4 milyar 493 milyon TL’ye yükseldi.”

“İKTİDARIN ‘YENİ TÜRKİYE YÜZYILI’ VATANDAŞLAR İÇİN CEZA YILINA DÖNÜŞMÜŞ OLDU”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Uyar, yaptığı açıklamada, seçim öncesi bol bol refah vaat eden iktidarın seçim biter bitmez yaptığı ilk işin vatandaşları cezaya boğmak olduğuna dikkat çekti. Seçimden hemen sonra MTV, KDV, ÖTV zamlarıyla beli bükülen vatandaşlara bir darbede yüksek cezalardan geldiğini söyleyen Uyar, “Faizcilere ve yandaşlara gücü yetmeyen iktidarın gücü her zamanki gibi vatandaşlara yetmiş oldu. Seçim biter bitmez aradan geçen 2 ayda artan cezalar; iktidarın vatandaşları sadece hayat pahalılığı ile değil cezalar ile ezdiğinin de açık bir göstergesi. İktidarın ‘Yeni Türkiye Yüzyılı’ vatandaşlar için ceza yılına dönüşmüş oldu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x